ცესკო და სწავლების ცენტრი იწყებს სერტიფიცირების გამოცდების ციკლს – სერტიფიცირების გამოცდებზე რეგისტრაციის პროცესი წარმატებით დასრულდა. საარჩევნო ადმინისტრაცია მადლობას უხდის ყველა დაინტერესებულ პირს, რომლებმაც აქტიური მონაწილეობა მიიღეს რეგისტრაციის პროცესში.
მოქალაქეებს გამოცდის ჩასაბარებლად შერჩეულ ლოკაციებზე მომსახურებას სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული გამოცდის სამდივნოების წევრები გაუწევენ. სერტიფიცირების გამოცდები საქართველოს მასშტაბით გახსნილ 37 საგამოცდო ცენტრში ჩატარდება: თბილისი (4 ლოკაცია), გურჯაანი, სიღნაღი, თელავი, რუსთავი, მარნეული, გარდაბანი, ბოლნისი, თეთრიწყარო, მცხეთა, დუშეთი, გორი, ბორჯომი, ახალციხე, ახალქალაქი, ნინოწმინდა, საჩხერე, ზესტაფონი, ბაღდათი, ტყიბული, წყალტუბო, ქუთაისი, ამბროლაური, ცაგერი, სენაკი, ზუგდიდი, ხობი, ფოთი, მესტია, ოზურგეთი, ბათუმი, ქობულეთი, დაბა შუახევი და ხულო (მუნიციპალიტეტების მიხედვით საგამოცდო ცენტრების მისამართები მოცემულია ბმულზე).
საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდის ჩაბარების სურვილი, რეგისტრაციის შედეგების მიხედვით, 640-მა მოქალაქემ (ქალი-443; კაცი-197) დააფიქსირა.
საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიცირების გამოცდის ჩაბარების სურვილი, რეგისტრაციის შედეგების მიხედვით, 2705-მა მოქალაქემ (ქალი-2214; კაცი-491) დააფიქსირა.
საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სერტიფიცირების გამოცდის ჩაბარების სურვილი, რეგისტრაციის შედეგების მიხედვით, 2227-მა მოქალაქემ (ქალი-1800; კაცი-427) დააფიქსირა.
სერტიფიცირების პროცესში უცვლელი ფორმით გამოიყენება ცესკოს განკარგულებით დამტკიცებული საგამოცდო ტესტები, რომელიც ხელმისაწვდომია ცესკოს და სწავლების ცენტრის ვებგვერდზე განთავსებულ ბანერზე „სერტიფიცირების პლატფორმა“. ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს ხელშეწყობის მიზნით, საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა გამოცდა, საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა და წევრთა გამოცდები ასევე ჩატარდება სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზე ნათარგმნი საგამოცდო ტესტების გამოყენებით.
გამოცდისთვის მოსამზადებლად, დაინტერესებულ პირს შეუძლია გაიაროს სერტიფიცირების იმიტირებული გამოცდა. ამ მიზნით, უნდა ეწვიოს ცესკოს და სწავლების ცენტრის ვებგვერდზე განთავსებულ ბანერს „სერტიფიცირების პლატფორმა“. იმიტირებული გამოცდის პროგრამული ვიზუალი ემთხვევა რეალური გამოცდის ფორმატს. იმიტირებულ გამოცდაზე გამოიყენება რეალური გამოცდისთვის განკუთვნილი ტესტები, მათ შორის, ნათარგმნი აზერბაიჯანულ და სომხურ ენებზე.

The CEC and the Training Center begin certification exam cycle – The registration process for the certification exams has been successfully completed. The Election Administration would like to thank all interested parties who actively participated in the registration process.
The members of the exam secretariats trained by the Training Centre will provide services to the citizens at the locations selected for passing the exam. Certification exams will be held in 37 examination centers operating throughout the Georgia: Tbilisi (4 exam centres), Gurjaani, Sighnagi, Telavi, Rustavi, Marneuli, Gardabani, Bolnisi, Tetritskharo, Mtskheta, Dusheti, Gori, Borjomi, Akhaltsikhe, Akhalkalaki, Ninotsminda, Sachkhere, Zestaphoni, Baghdati, Tkibuli, Tskhaltubo, Kutaisi, Ambrolauri, Tsageri, Senaki, Zugdidi, Khobi, Poti, Mestia, Ozurgeti, Batumi, Kobuleti, Daba Shuakhevi, Khulo (addresses of examination centers by municipality are given at the link in Georgian.)
According to the registration results, 640 citizens (443 women; 197 men) expressed desire to take the election administration officer certification exam. 2,705 citizens (2,214 women; 491 men), expressed desire to take the exam of precinct election commission head officials certification. 2,227 citizens (1,800 women; 427 men) expressed desire to pass the certification exam of precinct election commission members certification.
In the certification process exam tests approved by the CEC decree are used in an unchanged manner. Tests are available on the websites of CEC and the Training Center under the banner "Certification Platform". In order to promote an inclusive electoral environment, exams for election administration officials, precinct election commission head officials and members will also be conducted using tests translated into Armenian and Azerbaijani.
To prepare for the exam, an interested person can take a mock certification exam. For this purpose, one should visit the banner “Certification Platform” posted on the websites of the CEC and the Training Center. The software visuals of the mock exam match the format of the real exam. The mock exam uses tests from the real exam, including those translated into Azerbaijani and Armenian.
Implementation period of the examination cycle:
To get acquaintedwith the rules and conditions for taking the certification exam, visit the links:
Regulation on Certification of Election Administration Officials
Regulation on Certification of Precinct Election Commission Members and Head Officials
For the attention of those willing to pass the exam:
Certification exam is being conducted via e-testing method. The duration of the exam is 1 hour. 24 exam tests are automatically selected for the examinee in the electronic program, using a random selection method, the correct answer for each test is evaluated with 1 point. To receive a positive assessment, the examinee must score 15 points. The validity period of the certificate is determined by the period of 5 years after passing the exam.