დასრულდა სასწავლო პროექტი – „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები - საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის“
03.06.2025
ცესკომ და სწავლების ცენტრმა 2025 წლის 13 მაისიდან 29 მაისის პერიოდში, ქვეყნის მასშტაბით სასწავლო პროექტი „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“ განახორციელა. პროგრამა მიზნად ისახავს საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური საკადრო რესურსის გადამზადებას, შემდგომში საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ კვალიფიციური საარჩევნო ადმინისტრატორების შერჩევის ხელშეწყობის უზრუნველსაყოფად.
სასწავლო კურსი თეორიული და პრაქტიკული სწავლების მეთოდოლოგიაზე დაფუძნებით პირისპირ ფორმატში განხორციელდა. მონაწილეები, ამომრჩევლის სერვისზე ორიენტირებით, დეტალურად გაეცნენ საუბნო საარჩევნო კომისიის საქმიანობის პრაქტიკულ ასპექტებს, მათ შორის, სატრენინგო რეჟიმში განახორციელეს ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატების, ხმის დათვლის სპეციალური ელექტრონული აპარატების და კანონმდებლობით განსაზღვრული მონაცემების გადაცემისთვის განკუთვნილი პლანშეტური კომპიუტერების მართვა. ამასთან, მუნიციპალიტეტის ორგანოთა 2025 წლის არჩევნების პროცედურული სპეციფიკის გათვალისწინებით, საარჩევნო ბიულეტენების დათვლის და კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმების შედგენის პროცესის პრაქტიკაში ტრანსფორმაციის მიზნით, მონაწილეების უშუალო ჩართულობით ჩატარდა აღნიშნული პროცედურების მოდელირება.
სასწავლო პროექტი სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული 231 ტრენერის მიერ 64-ვე მუნიციპალიტეტში ჩატარდა. პროექტში მონაწილეობა მიიღო 10 079-მა მოქალაქემ (ქალი-8742; კაცი-1337). ბენეფიციართაგან სრული კურსის გავლის სერტიფიკატი გადაეცა 9 317 პირს (ქალი-8153; კაცი-1164).

The Training Project - ''Election Administrator Courses - for Potential Members of Precinct Election Commissions'' has been Completed
03.06.2025
The CEC and the Training Centre implemented study project "Election Administrator Courses" throughout the country, from May 13 to May 29, 2025. The program aims to retrain the potential human resources of precinct election commissions, in order to facilitate the selection of qualified election administrators by the Election Administration.
The training course was conducted in a face-to-face format based on theoretical and practical study methodology. Participants were introduced in detail to the practical aspects of the activities of Precinct Election Commission with a focus on voter service, in the training format, they provided on the management of voter verification machines, special electronic vote counting machines, and tablet computers intended for transmitting data specified by legislation. In addition, considering the procedural specifics of the 2025 municipal elections, in order to transform the process of counting ballots and compiling summary protocols of voting results into practice, modeling of the aforementioned procedures was carried out with the direct involvement of participants.
The training project was carried out in all 64 municipalities by 231 trainers trained by the Training Centre. 10,079 citizens (8,742 women; 1,337 men) participated in the project. Certificates of completion of the full course were awarded to 9,317 beneficiaries (8,153 women; 1,164 men).